✖ close

Undergrad

☰ In This Section

Loyola University (2nd half of swing)

Octafinals - Matthew Anderson/Ryan Soller
11th place speaker - Matthew Anderson

Jackrabbit Jousts (South Dakota State)

3rd place parli speaker - Matt Sundquist
6th place - Impromptu - Jessica Benham
Quarterfinals - Parli - Jessica Benham/Aaron Grier
Quarterfinals - Parli - Matt Sundquist/Tommy Monson

Vocal Viking (Bethany Lutheran)

1st place parli speaker - Jessica Benham
2nd place parli speaker - Ryan Soller
3rd place parli speaker - Matt Sundquist
Quarterfinals - Parli - Jessica Benham/Ryan Soller
Quarterfinals - Parli - Matt Sundquist/Tommy Monson
Quarterfinals - Parli - Abby Soller/Lauren Smythe
4th place - Poetry - Sophia Nagle
6th place - Extemp - Ryan Soller

Norton Invitational (Bradley University)

6th place - Novice Poetry - Sophia Nagle

Valley Forensics League #2 (Concordia-Moorhead)

4th place - Team Sweepstakes
1st place - Impromptu - Jessica Benham
2nd place - Poetry - Sophia Nagle
3rd place - Extemp - Jessica Benham
3rd place - Program Oral Interp - Sophia Nagle 

Nicholai Memorial (UW-Stout)

2nd place - After Dinner - Abby Stocker
2nd place - Impromptu - Jessica Benham
3rd place - Extemp - Jessica Benham
3rd place - Poetry - Kelly Snyder
4th place - Oral Interp - Kelly Snyder
4th place - Communication Analysis - Jessica Benham
6th place - Extemp - Tommy Monson

TCFL #3

1st place - Extemp - Jessica Benham
1st place - Impromptu - Jessica Benham
3rd place - Extemp - Matthew Anderson
5th place - After Dinner - Micah Tweeten

Sleet Invitational (Concordia University, Nebraska)

1st place - Poetry - Sophia Nagle
1st place - Lincoln Douglas (and 1st place speaker) - Jessica Benham
4th place - Communication Analysis - Jessica Benham
6th place - After Dinner - Abby Stocker

Snow Invitational (Bethel Univ. @ Concordia Univ.)

1st place - Parli Debate speaker - Matthew Anderson
2nd place - Parli Debate - Matthew Anderson/Jessica Benham
Semis - Parli Debate - Matt Sundquist/Tommy Monson
3rd place - Parli Debate speaker - Jessica Benham
6th place - Oral Interp - Sophia Nagle

Mid American Forensics League #6 (Gustavus)

3rd place - Communication Analysis - Jessica Benham 

Twin Cities Forensics League #4

4th place - After Dinner - Jessica Benham
4th place - Impromptu - Matt Sundquist
5th place - Impromptu - Abby Stocker
6th place - After Dinner - Abby Stocker 

Twin Cities Forensics League #5

2nd place - Communication Analysis - Jessica Benham

Minnesota Collegiate Forensics Association (Bethel Univ.)

4th place - Team Sweepstakes

1st place - Parli Debate speaker - Jessica Benham
2nd place  - Parli Debate speaker - Matthew Anderson
2nd place - Extemp - Jessica Benham
2nd place - Impromptu - Jessica Benham
3rd place - Informative - Sophia Nagle
6th place - Impromptu - Abby Stocker
Quarterfinals - Parli Debate - Matthew Anderson/Jessica Benham
Quarterfinals - Parli Debate - Tommy Monson/Matt Sundquist 

Bunny Bop (South Dakota State)

1st place - Extemp - Jessica Benham
2nd place - Impromptu - Jessica Benham
3rd place - Informative -Sophia Nagle
3rd place - Parli Debate speaker - Matt Sundquist
4th place - Communication Analysis - Jessica Benham
5th place - Extemp - Matt Sundquist
6th place - Extemp - Tommy Monson
7th place - Impromptu - Matt Sundquist

Twin Cities Forensics League #6

1st place - Communication Analysis - Jessica Benham 

Valley Forensics League #4

6th place - Impromptu - Abby Stocker

Novice Nationals (Lafayette College)

2nd place - Division II Sweepstakes and 5th place Overall

1st place - Informative - Sophia Nagle
1st place - Dramatic Interp - Sophia Nagle
3rd place - Poetry - Sophia Nagle
3rd place - Program Oral Interp - Sophia Nagle

3rd place - Communication Analysis - Tommy Monson

5th place - Parli Debate speaker - Tommy Monson
6th place - Extemp - Tommy Monson
6th place - Impromptu - Matt Sundquist
Semis - Impromptu Sales - Matt Sundquist
Quarters - Parli Debate - Matt Sundquist/Tommy Monson

Christian College Nationals (Carson-Newman College)


3rd place - Individual Events Team Sweepstakes (out of 26 schools)
1st place - Debate Team Sweepstakes, limited entry division
4th place - Overall Team Sweepstakes

1st place - Novice Individual Speech Sweepstakes - Sophia Nagle
3rd place - Novice Individual Sweepstakes - Sophia Nagle
4th place - Novice Individual Sweepstakes - Tommy Monson
7th place - Novice Individual Sweepstakes - Matt Sundquist
9th place - Open Individual Sweepstakes - Jessica Benham
10th place - Novice Individual Speech Sweepstakes - April Harding

1st place - Novice Poetry - Sophia Nagle
1st place - Novice Informative - Sophia Nagle
1st place - Novice Dramatic Interpretation - Sophia Nagle
1st place - Novice Program Oral Interpretation - April Harding
1st place - Novice After Dinner Speaking - Micah Tweeten
1st place - JV Parli Debate Team - Matt Sundquist/Tommy Monson

3rd place - Novice Program Interpretation - Sophia Nagle
3rd place - Open Extemporaneous Speaking - Jessica Benham
3rd place - Novice Impromptu - Tommy Monson

4th place - Novice Extemporaneous Speaking - Matt Sundquist

6th place - Novice Informative - Micah Tweeten
6th place - Novice Faith Literature - Lauren Smythe
6th place - Novice Prose - April Harding

10th place - Open Parli Debate Speaker - Jessica Benham

Semifinals - Readers' Theater - Sophia Nagle, April Harding, Ally Nissen, Alicia Waters, Matthew Anderson, Micah  Tweeten
Quarterfinals - Open Lincoln-Douglas Debate - Jessica Benham
Octafinals - Open Parliamentary Debate - Jessica Benham/Matthew Anderson

More from Communication Studies

Bethel Forensics Team

Read about Bethel's accomplished speech and debate Forensics Team, see the upcoming meet schedule, and learn about why Forensics could be the place for you.

ComConnect Blog

Stay connected to our department through internship postings, alumni updates, department news, career advice, and more.

Become a Bethel Student