✖ close

Undergrad

☰ In This Section

Loyola University (2nd half of swing)

Quarterfinals - Tommy Monson/Matt Sundquist

Jackrabbit Jousts (South Dakota State)

3rd place - Dramatic Interpretation - Sophia Nagle

Parliamentary League of the Upper Midwest #2

6th place speaker - Jessica Benham
Bronze round (1st elim) - Zach Goscha/Tom Ritter 

Larry Schnoor Invitational (MSU-Mankato)

3rd place - Impromptu - Jessica Benham

Mid America Forensics League #3 (UW-Eau Claire)

1st place - Extemp - Jessica Benham
2nd place - Communication Analysis - Jessica Benham
5th place - Impromptu - Tommy Monson
7th place - Dramatic Interp - Sophia Nagle

Mid America Forensics League #4 (UW-Eau Claire)

1st place - Impromptu - Jessica Benham 

Vocal Viking (Bethany Lutheran)

4th place - Team Sweepstakes
3rd place - Individual Sweepstakes - Jessica Benham

1st place - Parli debate speaker - Jessica Benham
1st place - Communication Analysis - Jessica Benham
1st place - Impromptu - Jessica Benham (AFA Qualification)
2nd place - Poetry - Sophia Nagle
3rd place - Extemp - Jessica Benham
4th place - Dramatic Interp - Sophia Nagle
4th place - Parli debate speaker - Zach Goscha
6th place - Extemp - Zach Goscha
6th place - Prose - Kelsey Widman
6th place - Persuasion - Emma Beecken
Quarterfinals - Parli debate - Jessica Benham/Zach Goscha

Valley Forensics League #1 (North Dakota State)

2nd place - Team Sweepstakes
3rd place - Communication Analysis - Jessica Benham
3rd place - After Dinner - Abby Stocker
4th place - Impromptu - Matt Sundquist
5th place - Oral Interp - Heidi Czlapinski

Valley Forensics League #2 (Concordia College)

1st place - Team Sweepstakes
1st place - Communication Analysis - Jessica Benham (AFA Qualification)
1st place - Extemp - Jessica Benham (AFA Qualification)
1st place - Parli Debate Speaker - Jessica Benham
1st place - Parliamentary Debate - Jessica Benham/Matt Sundquist
2nd place - Parli Debate Speaker - Matt Sundquist
2nd place - After Dinner - Abby Stocker
3rd place - Extemp - Matt Sundquist
5th place - Dramatic Interp - Heidi Czlapinski
5th place - Oral Interp - Heidi Czlapinski
Semis - Parli Debate - Abby Stocker/Kyle Arvila

Twin Cities Forensics League #2

2nd place - After Dinner - Micah Tweeten
7th place - Persuasion - Megan Visel 

University of Wisconsin-Stout

3rd place - Impromptu - Jessica Benham
3rd place - Poetry - Sophie Nagle
5th place - Impromptu - Abby Stocker
5th place - Persuasion - Emma Beecken

Twin Cities Forensics League #3

2nd place - After Dinner - Micah Tweeten
5th place - After Dinner - Joe Dreschel

Sleet Invitational (Concordia University, Nebraska)

4th place - Persuasion - Emma Beecken

Snow Invitational

1st place - Parliamentary Debate - Tommy Monson/Matt Sundquist and Tom Ritter/Zach Goscha (Closeout)
1st place - Parli Debate Speaker - Tommy Monson
6th place - Persuasion - Sophia Nagle

Twin Cities Forensics League #4

1st place - Persuasion - Emma Beecken
2nd place - Comm. Analysis - Samantha Stocker
4th place - Persuasion - Micah Tweeten
5th place - Informative - Stephanie Melhaff
6th place - Impromptu - Abby Stocker

Icebox Classic (St. Cloud State)

5th place - Team Sweepstakes

5th place - Individual Sweepstakes - Sophia Nagle
1st place - Persuasion - Sophia Nagle
3rd place - Poetry - Sophia Nagle
4th place - Duo - Sophia Nagle/Kelsey Widman
6th place - Persuasion - Emma Beecken
Quarterfinals - Parli Debate - Tommy Monson/Kyle Arvila

Twin Cities Forensics League #5

3rd place - After Dinner - Micah Tweeten (AFA Qualification)
4th place - Dramatic Interp - April Harding

Minnesota State Tournament (College of St. Benedict)

4th place - Team Sweepstakes
2nd place - Debate Team Sweepstakes

1st place - Minnesota Informative - Abby Stocker
2nd place - Poetry - Sophia Nagle
2nd place - Parli Speaker - Zach Goscha
4th place - Informative - Tom Ritter
5th place - Oratory - Emma Beecken
6th place - Oratory - Sophia Nagle
6th place - After Dinner - Micah Tweeten
Quarterfinals - Parli Debate - Tom Monson/Matt Sundquist
Quarterfinals - Parli Debate - Kyle Arvila (hybrid with Coll. of St. Benedict)
Octafinals - Parli Debate - Zach Goscha/Tom Ritter

Bunny Bop (South Dakota State, Pt. 1)

3rd place - Team Sweepstakes
2nd place - Individual Sweepstakes - Sophie Nagle

1st place - Poetry - Sophia Nagle
2nd place - Dramatic Interp - Sophia Nagle
3rd place - Extemp - Tom Monson
3rd place - Persuasion - Sophia Nagle
3rd place - After Dinner - Micah Tweeten
4th place - Duo - Sophia Nagle/Kelsey Widman
4th place - Extemp - Tom Ritter
5th place - Persuasion - Emma Beecken
5th place - Communication Analysis - Samantha Stocker
6th place - Persuasion - Micah Tweeten

Bunny Bop (South Dakota State, Pt. 2)

2nd place - Team Swing Sweepstakes

3rd place - Extemp - Tom Ritter
3rd place - Impromptu - Zach Goscha
4th place - Extemp - Zach Goscha
Semifinals - Parli - Zach Goscha/Tom Ritter

Twin Cities Forensics League #6

3rd place - Informative - Emma Beecken
3rd place - Dramatic Interp - Sophia Nagle
4th place - Persuasion - Sophia Nagle

Valley Forensics League #3

5th place - Team Sweepstakes

2nd place - Persuasion - Emma Beecken (AFA Qualification)
3rd place - Informative - Emma Beecken
3rd place - After Dinner - Micah Tweeten
4th place - Persuasion - Micah Tweeten
5th place - Impromptu - Emma Beecken

Valley Forensics League #4

2nd place - Team Sweepstakes

1st place - After Dinner - Micah Tweeten
1st place - Persuasion - Emma Beecken
2nd place - After Dinner - Sam Schedler
2nd place - Persuasion - Micah Tweeten
2nd place - Dramatic Interp - Sophia Nagle
3rd place - Impromptu - Emma Beecken
4th place - Informative - Emma Beecken
4th place - Persuasion - Sophia Nagle
4th place - Comm. Analysis - Alicia Waters
5th place - Poetry - Sophia Nagle
6th place - Persuasion - Alicia Waters

Christian College Nationals (John Brown University)

2nd place - Team Individual Sweepstakes - Division I (large entry)
3rd place - Novice Speech Sweepstakes - Emma Beecken
4th place - Novice Speech Sweepstakes - Sam Schedler
9th place - Novice Speech Sweepstakes - Kelsey Widman
10th place - Novice Speech Sweepstakes - Samantha Stocker
6th place - Open Speech Sweepstakes - Sophie Nagle
4th place - Novice Individual Sweepstakes - Emma Beecken
7th place - Novice Individual Sweepstakes - Sam Schedler
7th place - Open Individual Sweepstakes - Sophie Nagle

1st place - Novice After Dinner - Sam Schedler
2nd place - Novice Impromptu - Emma Beecken
2nd place - Faith Literature - Sophie Nagle
3rd place - Novice Impromptu - Zach Goscha
3rd place - Novice Persuasion - Emma Beecken
4th place - Novice After Dinner - Kelsey Widman
4th place - Open Impromptu - Abby Stocker
5th place - Novice Impromptu - Katlyn Humrichouse
5th place - Open After Dinner - Micah Tweeten
5th place - Open Dramatic Interp - Sophie Nagle
5th place - Novice Dramatic Interp - Sam Schedler
5th place - Open Poetry - Sophie Nagle
5th place - Novice Informative - Emma Beecken
5th place - Open Communication Analysis - Samantha Stocker (and top novice)
5th place - Open Persuasion - Micah Tweeten
6th place - Open After Dinner - Abby Stocker
6th place - Novice Informative - Tom Ritter
6th place - Open Persuasion - Alicia Waters
6th place - Novice Program Oral Interp - Kelsey Widman
Semifinals - Open Impromptu - Matt Sundquist
Semifinals - Novice Impromptu - Tom Ritter
Semifinals - Open Parli Debate - Tom Monson/Matt Sundquist
5th place - JV Parli Speaker - Tom Ritter
10th place - JV Parli Speaker - Zach Goscha

More from Communication Studies

Bethel Forensics Team

Read about Bethel's accomplished speech and debate Forensics Team, see the upcoming meet schedule, and learn about why Forensics could be the place for you.

ComConnect Blog

Stay connected to our department through internship postings, alumni updates, department news, career advice, and more.

Become a Bethel Student